در میان هر ونی، انبوه زن، یعنی که چه؟

 

درود

اشاره:

شاید بزرگترین ایرادی که به جامعه ما وارد باشد افراط و تفریط در هر کاری است و گزنده خواهد بود وقتی که آمارهای جهانی در خصوص مسائل فرهنگی که گاه با حب و بغض جهانی و گاه با واقعیت ارائه می‌شود بسیار دردناک حاضر می‌گردد.

(هرچند نباید از تلاش دست‌اندرکاران نیز چشم‌پوشی شود).

چیزی که پیرامون مشکلات فرهنگی و معضلات اجتماعی می‌شود بر آن اقرار داشت کم‌کاری و بدکاری ما در حوزه فرهنگ و عدم پذیرش سیل عظیم مردم از آن می‌باشد که جای تأمل دارد.

سخن امام علی(ع) که می‌فرماید:

«از هرچه مردم را از آن برحذر داریم بدان تشویق می‌شوند» را به خاطر بیاوریم. جایگاه حجاب در کشور ما چگونه است؟ آیا در یک محیط بسته آموزشی که همه از یک جنس هستند نیز لازم است که پوشش همانند بیرون از آنجا باشد؟ آیا نیاز است که فقط و فقط بر موضوع «گناه» تأکید بکنیم و از «پاداش» عفاف حضرت مریم نگوییم، از تندرستی چشم یوسف نگوییم.

آیا فقط و فقط باید بدپوششان را مؤاخذه و تنبیه کرد و خوب‌پوششان را نباید مورد تشویق قرار داد.

چرا هرکس که درجامعه رسانه‌ای ما پولدار، خوش‌فکر، دارای مقام و منزلت اجتماعی است با پوشش بد نشان داده می‌شود. در حالیکه هرچه انسان معمولی و زیر خط فقط هستند در پوشش معمول.

یک جای کار ما ایراد دارد که فرزندانمان گوششان به حرفهای ما بدهکار نیست و همواره طلبکار ما هستند.

پندهایمان آب در هاون است و نسبت به همه چیز بدبینند.

راستی این جلوه‌کنندگان در خیابان مگر کیستند؟ 

جز فرزندان ما که ندانسته و بدون واکاوی و جستار در مسائل فرهنگی و یا بدآموزی مسائل اصیل و همواره انسان‌ساز اسلام و زرتشت و هر دین و آیین.

بگذریم. دردآور است که هنوز نتوانسته‌ایم قدمی قانونی ـ اسلامی و انسانی پیرامون اصالت حجاب به صورت منطقی وعقلانی برداریم.

راستی درد چگونه بهبود می‌یابد و ریشه این درد کجاست؟

آیا به صورت فصلی و مقطعی می‌توان این وظیفه خطیر را با بدگمانی‌ها و نفرتها فقط و فقط بر دوش نیروی محترم انتظامی گذاشت و بقیه در کنار به تماشا بنشینند.

چاره کار کجاست؟

کاش می‌شد پیشگیری کرد.

کاش...

کاش......

 

بر سر هر شاهراه شهر، ون، یعنی که چه؟

در میان هر ونی، انبوه زن، یعنی که چه؟

 

لاله و نرگس، شقایق، سوسن و یاس و گلی

کیست این گلچین‌گلا؟ ای نسترن، یعنی که چه

 

خواهری در چادری پیچیده لاحولی به لب

خواهری در رنگ و در روغن، خفن، یعنی که چه؟

 

جرمشان گرمای تابستان، که مردان رسته‌اند

می‌شود سرویس تابستان دهن، یعنی که چه؟

 

ای کمال‌الملک، روی دست  داوینچی بلند

می‌شود در یک وجب جا، سوء ظن یعنی که چه؟

 

نقش در نقش مهستان، رنگ در جیغ بنفش

می‌رود بانو عروسی با ترن یعنی که چه

 

شادمان از شاهراه شهر سر بیرون کند

می برندش با بفرمایی به ون یعنی که چه؟

 

مانده ام خانه خیابان، یا خیابان خانه است

خواهرم تهران نباشد منهتن،* یعنی که چه؟

 

درد ما افراط و تفریط است در روی زمین

یک نفر ثابت کند این را به من، یعنی که چه؟...

 

*منهتن شاید شهری در انگلستان باشد. خدا عالم است!!!

دوستی می‌گوید در حومه نیویورک است و دوستی اشاره دارد در شمال افریقا است. منکه بعد از دهاتمان تهران دومین مکانی است که پا گذاشته ام و به تمام طنازان ایران قسم می‌خورم که فقط بر ای پر کردن قافیه از آن استاده کرده ام به من چه مربوط در کجاست. اصلا چه نیازی است که کشورهای بلاد کفر را بشناسم.

 

دو استکان رباعی http://alimozafar.persianblog.ir بروز شد.

گریت ویکتور:

تابستان گاهی تمرین روزهای جهنمی است.

بدرود

/ 11 نظر / 28 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شیخ نهایی

نه برادر منهتن شهریست در شمال آفریقا شاد باشی ، زیبا بود

م.پوررشیدی

درود یعنی که چه زیبا بود لذت بردیم ولی اخرش نفهمیدیم افراطش کدومه از نظر شما و تفریطش کدوم..؟ البته شاید هم عمدا موضع رو مشخص نکرید..به هر حال حال کردیم

علی اصغرنجفی(اغو)

تا مظــفر هســت در جمع اديبـــان، ديگري شعرخود راخواندْ اگر در انجمن ،يعني كه چه؟ سلام جناب مظفر بسيارعالي بود آفرين[لبخند][گل]

علی اصغرنجفی(اغو)

تا مظــفر هســت در جمع اديبـــان، ديگري شعرخود راخواندْ اگر در انجمن ،يعني كه چه؟ سلام جناب مظفر بسيارعالي بود آفرين[لبخند][گل]

ابوطالبي

سلام ؛ آقاي دكتر از قصد منهتن را در انگلستان معرفي كرديد؟ تا جايي كه ما مي‌دانيم منهتن از بخش‌های پنج‌گانه شهر نیویورک است که به صورت شبه جزیره‌ای در شهر نیویورک قرار دارد و مهم‌ترین مراکز تجاری و اقتصادی ایالات متحده آمریکا را در خود جای داده‌است. ضمنا شعر خيلي زيبايي بود. منتظر اشعار زيبا و جديد شما هستم.

دیگران

اخه من نمیدونم چرا همیشه تا بحث مشکلات مملکتی پیش میاد، یه راس میریم سر پوشش مردم!!!و نیروی انتظامی بجای وظیفه اصلیش که امنیته، میره سراغ یه جوونایی که...بگذریم شده یه مد درستو حسابی بسازن واسه کودکان چیکار کردن؟ یه دارا و سارا ساختن که اونم...و باز هم بگذریم....دیگران!!!

جوان

سلام. وب خوبی داری.[اضطراب]

حامی مقدم

منهتن (به انگلیسی: Manhattan) از بخش‌های پنج‌گانه شهر نیویورک در آمریکا است که به صورت شبه جزیره‌ای در شهر نیویورک قرار دارد و مهم‌ترین مراکز تجاری و اقتصادی ایالات متحده آمریکا را در خود جای داده است. از لحاظ چگالی، جمعیت منهتن چگال ترین نقطه آمریکا با چگالی ۲۵٬۸۴۶ نفر در هر کیلومتر مربع، می‌باشد. سازمان ملل متحد و بازار بورس نیویورک در این قسمت قرار دارد. جنیفر لوپز هم یه فیلم بازی کرده تو هالیود به نام خدمتکار منهتن,اگه خواستی من دارم!

لیلی

سلام استاد ممنون از لطف و محبتتون [گل] از اشعار تقدیمی تون لذت بردم و لبخند زنان به استقبال فردا رفتم ... لحظات خوبی براتون آرزومندم مهربان [گل]